Programma „Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir, sākot ar 2018. gada septembri, nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.
„Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.
4.oktobrī kinoteātra "Spendid Palace" Lielajā zālē notika konference kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas soma" pirmie 5 gadi. Konferences atklāšanā bija rakstisks apsveikums no Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča. Konferencē piedalījās LR kultūras ministre Agnese Logina un LNKC direktore Signe Pujāte, programmas vadītāja Aija Tūna.
Konferences gaitā tika veikts apskats uz paveikto, ko ielikt programmā nākotnē, lai tā patīk, un kā pamanīt kultūras klātbūtni mūsu dzīvē. Konferences izskaņā bija muzikāls sveiciens no orķestra "Rīga".
Tehnikumu konferencē pārstāvēja direktora vietniece audzināšanas darbā un kultūrizglītības jomā Ludmila Ļevančuka.
Paldies programmas komandai A.Tūnai, L.K.Paeglītei, I.Bikai, S.Ozolai un A.Kabakovam par radošo un izglītojošo darbu.
Konferences "Latvijas Skolas soma" programma
02.06.2021
Maija mēnesī, programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 600 tehnikuma izglītojamiem bija iespēja piedalīties koncertlekcijā “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” – digitālā formātā.
Koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmota revolūcija” ir muzikāls stāsts par Latvijas nesenās vēstures notikumiem – Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu, tā palīdzēja iepazīt mūzikas klātbūtnes nozīmi vēsturiskos notikumos. Programmā iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās atmodas laika dziesmas, kas savijas ar stāstu par to, kā notika Latvijas neatkarības atgūšana.
Programma ir interaktīva, jauniešiem bija iespēja gan uzzināt ko jaunu, gan parādīt savas zināšanas un dziedāt visiem kopā.
Jauniešu viedokli:
"Šā gada 8.maijā audzināšanas stundas laikā “Skolas soma 2021” ietvaros notika koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija”.
Skatoties šo koncertlekciju, sapratu kaut ko jau zināju un biju dzirdējusi. Klausoties dziesmas, kuras bija ļoti organiski sasaistītas ar Atmodas vēsturiskajiem faktiem, mani pārņēma aizkustinošas emocijas: lepnums, Dzimtenes mīlestība un tautas vienotības gars. Koncertlekcija lika pārdomāt, ko tauta bija gatava darīt Latvijas labā, nebaidoties ne no grūtībām un ne no sarežģījumiem, ar kuriem bija jāsaskaras. Vēl interesanti bija aizpildīt krustvārdu mīklu, jo bija jāpadomā un jācenšas atcerēties."
"Man koncertlekcija “ Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” ļoti patika un radīja dziļāku izpratni par Latvijas vēsturi, jo saprotami tika pastāstīts tas, kam ir gājuši cauri un pieredzējuši mani vecāki, vecvecāki. Pēc skatīšanās zvanīju visiem radiniekiem un pastāstīju par redzēto, dzirdēto.
Nekaunējos viņiem teikt: "Paldies, ka cīnījāties par Latviju, un, ja jūs to nedarītu, mēs nebūtu latviešu tauta, Latvijas Republika un Latvija! Esmu lepna, ka esmu daļa no Latvijas!”
Vēl interesanti bija aizpildīt krustvārdu mīklu."
"Paldies “Latvijas skolas soma”, ka veidojat tik saturīgas un patriotiskas koncertlekcijas!"
"Koncertlekcija bija ļoti interesanta, ļoti muzikāla, saturīga un pārdomāta. Varu teikt tikai lielu paldies koncertlekcijas veidotājiem un izpildītājiem!"
“Jauniešiem koncertlekcija patika. Arī krustvārdu mīklu atminēja, kopā izrunājām atbildes.”
“Skatoties video, sailgojos pēc skolas. Ļoti silti atmiņā turas, kā pasākumos skaistos vārdus papildināja labas latviešu dziesmas. Par to, kā Daugavas fabriku slēdza vārda "Daugava" dēļ nebiju dzirdējusi iepriekš. Atsvaidzināja atmiņā notikumus Latvijas vēsturē, kurus biju piemirsusi. Kopumā tādus klipus skatītos vairāk!”
“Man ļoti patika koncerts. Dziesmas bija ļoti labi piemērotas 4. maija svētkiem. Visas es ļoti labi zināju. Patika, ka izpildīja daudzas Jura Kulakova sarakstītās dziesmas, jo tās manā ģimenē ir ļoti tuvas, un pat esmu gājusi uz koncertiem.”
“Manā uztverē personas, kas piedalījās video, bija ļoti pozitīvas un laimīgas, kas padarīja video skatīšanos daudz pozitīvāku un patīkamāku! Video bija interesants un dziesmas aizkustināja līdzi emocijas! Dažām “Pērkons” grupas dziesmām un Imanta Ziedoņa dziesmām es dziedāju līdzi! Ļoti labs, interesants, simpātisks un sekmīgs veids, kā mācīt Latvijas vēsturi!”
“Man daudz kas patika videoklipā- interesanti fakti, dziesmas, paši videoklipi ,kā cilvēki dzied un aizstāv savu tautu, it īpaši dziesma "Atmostas Baltija", tā gan ir ļoti stipra dziesma, kur trīs tautas apvienojas kopā, lai aizstāvētu savas valstis, savu brīvību un lai tiktu projām no okupācijas režīma. Fakti, kuri bija teikti, esmu pārsvarā visu dzirdējis vēstures stundā, bet nevarēja tos labi atcerēties, jo nekas netika rādīts vai attēlots, kā tas viss izskatījās video, tas ir liels pluss. Kopumā man viss patika.”