A+
a-

UNESCO ASP

Komandu konkursa “Erudīts” fināls - noskaidroti uzvarētāji

2018. gada 9. maijā tehnikumā norisinājās RTRIT komandu konkursa “Erudīts”fināls, kurā piedalījās komandas “Rozetes”, “QWERTY”, “Overloka bērni”, “Praktikanti”, “Grinči”, “Paskāls”, “Latvietes”, “Līmes otiņas” un “Vienradži”.

 Atšķirībā no iepriekšējām sešām spēlēm, kurās iegūtie punkti tika summēti, šoreiz viss sākās no nulles. Pirmajā fināla spēlē pēc piecu kārtu izspēles no turpmākās cīņas izstājās komandas “Paskāls” un “Grinči”. Otrajā spēlē bija četras kārtas, pēc kuru rezultātiem mazāk punktu ieguvusī komanda “Līmes otiņas” sacentības neturpināja. Toties komandām: “Praktikanti”, “QWERTY” un “Rozetes” nācās atbildēt uz papildjautājumiem. Tos uzdeva UNESCO LNK pārstāve Ilze Dalbiņa. Sīvā cīņā pēc trešā papildjautājuma sacensības turpināja “Rozetes”.

Pēc otrās fināla spēles tika pasniegtas par iepriekšējo spēļu īpašajām kārtām. Nominācijā “RTRIT eksperti” garšīgu balvu saņēma “Līmes otiņas”. Nominācijā “Latvijas faktu eksperti” pie balvas tika “Overloka bērni”, bet īpašās kārtas nominācijā “UNESCO Pasaules mantojuma eksperti” balvu ieguva “QWERTY”.

Trešajā fināla spēle norisinājās kā komandu savstarpējie dueļi. Ilzes Dalbiņas laimīgā roka izlozēja pretinieces: “Overloka bērni”  : “Vienradži” un “ Latvietes” : “Rozetes”. Pēc 15 jautājumu atbildēm komandas “Overloka bērni” un “Latvietes” savā duelī zaudēja un tālāk sacentās par 3. vietu.

Kura komanda iegūs bronzas medaļas? To izšķīra divpadsmit tēmas, no kurām katra komanda varēja vienu tēmu atmest. Atbildot uz atlikušo desmit tēmu jautājumiem, ar rezultātu 5 : 1 uzvarēja “Overloka bērni” un ieguva 3. vietu, ceturtajā vietā – “Latvietes”.

Un nu, lielais fināls, cīņa par zeltu un RTRIT ceļojojošo kausu. Arī divpadsmit tēmas, divas tiek atmestas (šajā un spēlē par 3. vietu komandas draudzīgi vienojās , ka “Ķīmija” un “ UNESCO Pasaules mantojums” ir interesantas , bet bīstamas tēmas).

Pēc pārējo tēmu izspēles gana spraigā sacensībā ar rezultātu 5 : 3 uzvaru izcīna “Rozetes”, “Vienradžiem” – otrā vieta!

Paldies visām komandām par lielo interesi un aktīvu piedalīšanos konkursā un izglītojamo pašpārvaldei par atbalstu konkursa organizēšanā! Īpaša pateicība  UNESCO LNK par atbalstu un sarūpētajām balvām.

RTRIT izglītības metodiķe, UNESCO ASP skolas koordinatore  Anita Zaļaiskalne

Skolēni ANO modelēšanas spēlē meklē risinājumus ilgtspējīgai attīstībai

No 27. līdz 29. aprīlim Jüri, Igaunijā notika ANO modelēšanas spēle, kurā piedalījās jaunieši no Igaunijas, Lietuvas, Ukrainas, Ekvadoras, Turcijas un Latvijas. Spraigās diskusijās par mediju brīvību, žurnālistu drošību, dzimumu līdztiesību un pirmiedzīvotāju tiesībām tika meklēti risinājumi nozīmīgiem sabiedrības izaicinājumiem. Konferencē tika runāts par vārda brīvības un maldīgas informācijas izplatīšanas kampaņu robežām, par kultūras ietekmi uz cilvēktiesību, īpaši sieviešu un bērnu tiesību, situāciju dažādās valstīs un miesassodu aizliegumu, kā arī par pirmiedzīvotāju kultūru daudzveidību. Kopumā ANO modelēšanas spēlē tika pieņemtas trīs rezolūcijas.

Latviju ANO modelēšanas spēlē kopā ar vairākiem citiem skolu audzēkņiem pārstāvēja arī divas meitenes no mūsu tehnikuma - Luīze Stare un Vlada Valērija Pihurevska. Lai piedalītos simulāciju spēlē, jaunieši bija izturējuši nacionālo atlasi un veikuši sagatavošanās darbus, parādot savas intereses un zināšanas diplomātiskajos jautājumos. Pieredze jaunajiem diplomātiem bija atšķirīga – dažiem no jauniešiem šī bijusi pirmā, bet dažiem jau piektā ANO modelēšanas spēle.

ANO modelēšanas spēlei ir vairāki mērķi. Pirmkārt, šis projekts informē jauniešus par ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, iepazīstina ar ANO sistēmu, UNESCO un citu ANO aģentūru darbu. Otrkārt, šī spēle iesaista jauniešus pasaules problēmu risināšanā un attīsta līderības, sadarbības, argumentācijas un retorikas prasmes.

ANO modelēšanas spēli organizē UNESCO Igaunijas Nacionālā komisija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju. Projekta aktivitātes Latvijā atbalsta Izglītības un zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija, Zviedrijas vēstniecība Latvijā u.c. partneri.

RTRIT izglītojamo komandu konkursa “Erudīts” sestā spēle

Laiks paskrējis gluži nemanot: šķiet, tikko bija komandu konkursa “Erudīts” pirmā spēle, bet klāt jau 19. aprīlis un sestā, noslēdzošā spēle pirms lielā fināla. Sešu spēļu maratons nebija viegls, bet cerības uz fināla astotnieku saglabāja vismaz 14 komandas. 19. aprīlī 12 komandas startēja izšķirošajā cīņā par iekļūšanu finālā.

Pirmā kārta: dažādi jautājumi. Ar tiem vislabāk veicās komandai “Līmes otiņas”, turpat blakus arī “QWERTY” un “Latvietes” ar 6 punktiem. Otrā kārta tradicionāli veltīta kādai no tehnikuma nodaļām. Šoreiz var gavilēt viesmīlības pakalpojumu nodaļa, bet labāko rezultātu (8 punkti) kārtā ieguva “Praktikanti” no “brālīgās” ēdināšanas pakalpojumu nodaļas. Trešā ir vizuālā kārta, šoreiz jāatpazīst logotipi. Šeit triumfē “Vienradži” ar 6 punktiem. Ceturtā kārta – “Latvijai 100”: jautājumi par Latviju, pie kam visdažādākie, ar kuriem veiksmīgāk galā tika “Līmes otiņas”, iegūstot 7 punktus. Ar 6 punktiem uz papēžiem mina “Praktikanti”, “Latvietes”, “Overloka bērni” un “Rozetes”. Piektā kārta arī tematiska - “UNESCO Pasaules mantojums”. Laikam jautājumi iegadījušies grūtāki, jo kopumā punktu skaits nav liels. Bet komanda “Līmes otiņas” parāda, ka ir vērtīgi mērķtiecīgi gatavoties tēmām un uzrāda absolūti labāko rezultātu šajā kārtā – 8 punkti.

Un tā, 12 komandu konkurencē sestās spēles uzvarētāju laurusplūca komanda “Līmes otiņas” no IN 17 grupas, kura pēdējās spēlēs uzrāda arvien lielāku progresu!

Kopvērtējumā pēc sešām spēlēm pirmajā vietā “Overloka bērni”,TA15 grupa!

Otrajā “QWERTY”, TJ16 – 1/ 2 grupa, bet trešajā – “Rozetes”, LT17 – 1/ 2 grupa.

Kā izrādījās pēc sestās spēles, komandas “Paskāls” un “Latvietes” ieguva vienādu punktu skaitu, tas nozīmē, ka lielajā finālā sacentīsies deviņas komandas. Paldies visām komandām par lielo interesi un aktīvu piedalīšanos konkursā! Īpaša pateicība tām komandām, kuras izturēja visu sešu spēļu maratonu, kopumā atbildot uz 300 jautājumiem! Paldies izglītojamo pašpārvaldei par atbalstu konkursa organizēšanā!

RTRIT komandu konkursa “Erudīts” fināls notiks 2018. gada 9. maijā.

 

RTRIT izglītības metodiķe, UNESCO ASP skolas koordinatore  Anita Zaļaiskalne

RTRIT audzēkņi piedalās ANO modelēšanas spēles sagatavošanas pasākumā

Piektdien, 23. martā Zviedrijas vēstniecībā, Rīgā, mūsu audzēkņi piedalījās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) modelēšanas spēles sagatavošanas pasākumā. Tajā pulcējās jaunieši no 11 Latvijas vietām – Kuldīgas, Riebiņiem, Valmieras, Ozolniekiem, Ādažiem, Cēsīm, Rēzeknes, Pļaviņām, Jaunsilavas, Brocēniem un Rīgas. Spēle norisināsies aprīļa beigās Igaunijā, Tallinā.

“ANO modelēšanas spēles tiek rīkotas, lai jaunieši apspriestu cilvēces attīstībai nozīmīgus jautājumus, tādējādi veicinot līderības, sadarbības un problēmu risināšanas prasmes, kā arī prasmi panākt vienošanos, kas nākotnē palīdzēs darboties komandā.  Šis projekts jau vairākus gadus veiksmīgi norisinās Latvijā, Igaunijā un Ukrainā, veicinot pieredzes apmaiņu un sadarbību,” skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāja Ilze Dalbiņa. Latvijā aktivitāti organizē UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Sagatavošanās pasākumā jaunieši iepazinās ar ANO sistēmas pamatprincipiem, Ģenerālās asamblejas darbu un Latvijas pieredzi tajā. Jaunieši stiprināja argumentēšanas prasmes, kā arī uzzināja vairāk par šogad izvirzītajām projekta tēmām: sieviešu un bērnu tiesībām, mediju drošību un medijpratību, pirmiedzīvotāju valodām, valodu daudzveidību un aizsardzību. Tostarp šogad pasākuma laikā tika prezentēta Marka Ablija populārzinātniskā grāmata „Tā viņi te runā. Ceļojumi pa apdraudētām valodām”. Iepriekšminētās tēmas cieši saistītas ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kurus ANO Ģenerālajā asamblejā 2015. gada 25. septembrī ar rezolūciju “Mūsu pasaules pārveidošana: ilgtspējīgas attīstības programma 2030. gadam” apstiprināja 193 valstis, tostarp Latvija.

Pasākumā uzstājās Latvijas Universitātes prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā, profesore Ina Druviete, Centra “Marta” Jaunatnes programmu vadītājaMadara Mazjāne-Kokina, Vidzemes Augstskolas pētnieki – docente Solvita Denisa Liepnieceun docents Jānis Buholcs, kā arī projektu vadītāja Debašu līderu skolā "Quo Tu domā?" Sintija Tarasova.

Šis pasākums tika rīkots ar Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas, Ārlietu ministrijas, Zviedrijas vēstniecības Latvijā un Latviešu valodas aģentūras atbalstu.

Informāciju sagatavojusi:

Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante

Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma izglītojamo komandu konkursa “Erudīts” otrā spēle

Iesildījušās pēc pirmās spēles, 2018. gada 7. februārī tehnikuma aktu zālē uz otro spēli pulcējās 21 komanda. Otrās spēles jautājumi veismīgāki izrādījās komandai “Overloka bērni”, kura uzvarēja ar ievērojamu pārsvaru, vislabāk tiekot galā gan ar dažādiem jautājumiem, gan ar jautājumiem par modes, stila un interjera dizaina nodaļu, kā arī jautājumos par Latviju, kas vairākām komandām izrādījās klupšanas akmens. Šajā spēlē UNESCO Pasaules mantojuma objektus atpazina un pareizās atbildes uz 6 no 10 jautājumiem atrada komandas “ Overloka bērni”, “Tieši mērķī” un “Čikitas”.

Kopvērtējumā pēc divām spēlēm līderi ir “Overloka bērni”, šī brīža astoņu labāko komandu vidū ir “Vienradži”, “QWERTY”, “Rozetes”, “Tieši mērķī”, “Paskāls”, “Grinči” un “Viktorija”.

Pārējām komandām ir iespēja situāciju mainīt, jo visu spēļu rezultāti tiek summēti, un to, kuras komandas būs līderu astotniekā, noteiks pēc septītās spēles.

Paldies visām komandām par lielo interesi un aktīvu piedalīšanos konkursā un izglītojamo pašpārvaldei par atbalstu konkursa organizēšanā!

Konkursa trešā spēlē notiks 2018. gada 22. februārī.

 

RTRIT izglītības metodiķe, UNESCO ASP skolas koordinatore  Anita Zaļaiskalne

RTRIT izglītojamo komandu konkursa "Erudīts" pirmā spēle

Dots starts Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma izglītojamo komandu konkursam“Erudīts”

Viena no tehikuma tradīcijām ir izglītojamo komandu konkurss “Erudīts” un cīņa par ceļojošo kausu. 2018. gada janvārī ar 22 komandas ar skanīgiem un radošiem nosaukumiem uzsāka sacensību maratonu (septiņas savstarpējās spēles), tajā skaitā pagājušā gada uzvarētāji komanda “Vienradži”. Konkursa dalībnieku vidū ir deviņas pirmo kursu komandas, arī otrie un trešie kursi skaita ziņā neatpaliek.

Šogad konkursa reglamentā ir daži jaunievedumi. Tā katrā spēlē viena kārta ir veltīta UNESCO Pasaules mantojuma objektiem. Pirmajā spēlē ar šiem jautājumiem visveiksmīgāk tika galā komanda “QWERTY”, iegūstot 7 no 10 punktiem. Pārējo kārtu tematika bija saistīta gan ar atbildēm uz dažādiem jautājumiem, gan tradicionālo tehnikuma nodaļu un tajās apgūstamo profesionālo zināšanu “apspēlēšanu”. Protams, Latvijas lielajā jubilejā tika iekļauta tēma par Latviju. Vizuālā kārta par dzīvniekiem šoreiz izrādījās visvieglākā, tajā punktu birums lielāks.

Pirmajā spēlē uzvaras laurus plūca komanda “Vienradži”, apliecinot apņēmību tikt uzvarētāju godā otro reizi.  Jāteic, ka pārējās komandas bija gana sīvas konkurentes, un  rezultāti ir visai blīvi. Ja fināls notiktu pēc pirmās spēles, tajā sacenstos desmit komandas, nevis astoņas.

Kā jau minēts, konkursā līdz finālam ir septiņas spēles, tā ka neko nav nokavējušas komandas, kuras bija pieteikušās, bet uz pirmo spēli neieradās. Spēļu rezultāti tiek summēti, un to, kuras komandas būs līderu astotniekā, noteiks pēc septītās spēles.

Paldies visām komandām par lielo interesi un aktīvu piedalīšanos konkursā! Īpaša pateicība par palīdzību konkursa organizēšanā izglītojamo pašpārvaldei.

 Visi interesenti  gaidīti konkursa otrajā spēlē 2018. gada 7. februārī!

 

 

 

RTRIT izglītības metodiķe, UNESCO ASP skolas koordinatore  Anita Zaļaiskalne